Autodráha pre deti - nestarnúca hračka, ktorá neomrzí ani dospelých

Kategórie
 
 
 
 
 

Autodráha pre deti - nestarnúca hračka, ktorá neomrzí ani dospelých

Napriek moderným digitálnym technológiám patria autodráhy ešte stále k atraktívnym formám zábavy na dlhé zimné večery. Deti dokáže autodráha zaujať na celé hodiny a dospelí si pri nej radi zaspomínajú na vlastné detstvo. Ich výber sa značne rozšíril a dnes sú v ponuke rozličné nápadité modely. Pozrime sa, čím si táto tradičná hračka získala srdcia toľkých ľudí a aké z možností máme v ponuke dnes.

Prvé autodráhy pre deti

Prvé autodráhy na komerčné účely vyrobil Lionel v USA. V katalógoch sa objavili už v roku 1912. Tieto autodráhy čerpali energiu zo železničnej koľaje, ktorá bola usadená do takzvaného koryta alebo do širokej štrbiny medzi koľajnicami.

Až prekvapivo sa ponášali na dnešné autodráhy, no nezávislé ovládanie rýchlosti nebolo bežnou súčasťou, ale len voliteľnou výbavou. Neskôr, ku koncu tridsiatych rokov sa objavili pomerne veľké modelové vozidlá poháňané malými spaľovacími motormi. Pôvodne so zapaľovaním, neskôr so sviečkovými motormi.

Pokrok sa dotkol aj autodráh pre deti. Tie z minulosti boli jednoduché, len s niekoľkými autíčkami, zato tie dnešné sú omnoho komplikovanejšie, obsahujú veľa doplnkov a rafinovaných prekážok. Pre menšie deti sú ešte vždy v ponuke jednoduché autodráhy, starším však môžete urobiť radosť náročnejšími autodráhami s prepracovanými detailmi. Preto je na mieste vyberať autodráhu hlavne podľa veku  dieťaťa.

Čo si všímať pri kúpe autodráhy?

 Rozmery autodráh

Ako prvé si všímajte rozmery autodráhy. Ak ju plánujete umiestniť do detskej izby, vopred si izbu premerajte. Koľko miesta v nej zaberie rozložená autodráha? Vybrať si môžete z viacerých mierok. Merítkom sa označuje nielen veľkosť autodráhy, ale aj veľkosť autíčok. Existujú tri spoločné rozmery (mierky): mierka 1:24, mierka 1:32 a takzvaná HO veľkosť (mierka 1:87 až 1:64). Z hľadiska vlastností i veľkosti je najpopulárnejšia mierka 1:32.

 Autodráha zodpovedajúca veku dieťaťa

Ďalej sa upriamte na vek dieťaťa, ktorému chcete autodráhu kúpiť. Čím je dieťa mladšie, tým menšia by autodráha mala byť. Kúpiť veľkú autodráhu malému dieťaťu by bolo zbytočné, keďže by nebolo schopné ju celú vnímať a využiť naplno. Ak mu chcete urobiť naozaj radosť, kúpte mu menšiu autodráhu.

Typ autodráhy

Na trhu sa vyskytujú digitálne a analógové autodráhy. Digitálne ponúkajú možnosť jazdy väčšieho množstva áut na dráhe, prechádzanie medzi dráhami a rôzne ďalšie vlastnosti. Analógové autodráhy sú lacnejšie, ale ponúkajú možnosť len jedného autíčka na dráhe. To môže mať za následok, že dieťa o autodráhu rýchlo stratí záujem, pretože ho začne nudiť. Z tohto hľadiska sú jednoznačne vo výhode digitálne autodráhy, kde sa môžete vzájomne pretekať.

Bambuľkovo.sk radí: Autodráha Carrera Digital 132 patrí medzi tie najobľúbenejšie.

Autodráhy a diely a ďalšie príslušenstvo

Autodráhy pre deti sa často dajú prestavovať podľa fantázie. Vyberajte si aj podľa toho, aby sa k nim dali dokúpiť rôzne doplnky a príslušenstvo. Dokonca aj doplnky od iných výrobcov môžu byť kompatibilné s vašou autodráhou.

Osmičkové autodráhy

Tento typ jednoduchších autodráh je skvelou voľbou pre mladšie vekové kategórie. Odporúča sa najmä pre deti vo veku 3 a viac rokov. Pretekárska autodráha Carrera na batériu 1. First Mickey and the Roadster vo veľkosti 94x45 cm predstavuje osmičkovú dráhu v dĺžke 2,4 m. Súprava obsahuje dve pretekárske autá v mierke 1:53, nadjazdy, zákruty, ochrannú stenu a cieľ.

Pretekárske autodráhy pre staršie deti

Deti vo veku 6 a viac rokov ocenia mierne zložitejšie autodráhy. Vynikajúcim príkladom je začiatočný systém Carrera GO!, ktorý sa môže neskôr skvelo rozširovať s doplnkami. Autodráha Carrera GO! Highway Chase má dĺžku dráhy 5,4 m a bohatú výbavu. Obsahuje Lamborghini LP 610-4 Huracán Polizia auto,  Audi R8 V10 Plus auto, obe v mierke 1:43, 2 rýchlostné regulátory,  rovné prvky, zákruty,  nadjazd,  slučku, kolmú zákrutu, čítačku kôl a zábradlie.

Autodráha pre milovníkov Star Wars

Začiatočný systém zo sveta Carrera autodráh pre deti od 6 rokov s motívom Star Wars predstavuje stabilnú dráhu v mierke 1:43 s výškovo nastaviteľnými podperami. Každé auto má kvalitnú tampónovú potlač, takže sa nejedná o nijaké nálepky a je vybavené dvojitými kontaktnými kefkami pre optimálny kontakt s dráhou.

Autodráha Carrera GO! Star Wars má dĺžku až 6,2 m a je charakteristická ľahkou montážou i demontážou vďaka novému spojovaciemu systému ´Easy to Assemble´. Obsahuje auto Darth Vader v mierke 1:43, auto Yoda v mierke 1:43, 2 regulátory rýchlosti, rovné prvky, zákruty, slučky, kolmé steny a zábradlia. Postupne je možné rozšíriť ju o veľké množstvo príslušenstva.

Kúpa autodráhy je záležitosť, ktorá môže priniesť radosť práve tak deťom, ako dospelým. Neváhajte a objavte jej kúzlo spolu s vašimi deťmi! V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať a poradíme vám, ktorá autodráha je vo vašom prípade ideálna.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia